B72220Q0231K101
Contact Now
B72220Q0231K101
  • 1
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 230 VAC
Product Category : Varistors
Peak Surge Current : 15 kA
Surge Energy Rating : 180 J
Package / Case : -
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 595 V
Series : EnergetiQ
Varistor Voltage : 360 VDC
Voltage Rating DC : 300 VDC
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 1350 pF