VDRS05A040BSE
Contact Now
VDRS05A040BSE
  • 1
Diameter : 7 mm
Voltage Rating AC : 40 VAC
Product Category : Varistors
Peak Surge Current : 100 A
Surge Energy Rating : 1.6 J
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 145 V
Series : VDRS
Varistor Voltage : 68 VDC
Voltage Rating DC : 56 VDC
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 460 pF
Product : MOV
Manufacturer : Vishay / BC Components
Description : Varistors 40volts 7mm 5mm